Een bedenking bij het overlijden van O. Bin Laden

Sinds de Amerikaanse regering de War on Terror heeft uitgeroepen, is het Amerikaans leger twee landen binnengevallen en hebben allerlei overheidsagentschappen met afgekorte namen die zo uit het tijdperk van FDR lijken te stammen duizenden mensen gevangen genomen. Sommigen hebben bommen geplaatst. Anderen hebben martelaren-in-wording gerekruteerd. Nog anderen zijn na een tijdje volstrekt onschuldig gebleken. Sommigen zijn mishandeld in de beruchte Abu Ghreib-gevangenis. Anderen zijn gefolterd in geheime gevangenissen die de CIA met behulp van plaatselijke politiediensten hebben opgezet. Nog anderen zitten in een isoleercel, wachtend op een proces dat er nooit zal komen want officieel zijn ze niet eens aangeklaagd.

De eenvoudigste suggestie volstaat om een inwoner van Irak, Afghanistan en verschillende andere landen achter de tralies te doen belanden. De bron wordt amper gecontroleerd. De feiten zijn onbelangrijk. Indien de beschuldigende vinger in uw richting wijst, wacht u een verblijf in een watersportdomein. De instructeur waterboarding staat al te wachten.

Doel van de ondervragingen was en is steevast het achterhalen van informatie over andere echte of vermeende terroristen. De hoofdprijs was in elk geval gedurende meer dan tien jaar informatie die naar Osama Bin Laden kon leiden. Hij en hij alleen was het hoofddoelwit. Hij was de leider van Al-Qaeda, een vriend van zowat elke foute extremist op de planeet en een genadeloos planner, maar uiteraard niet uitvoerder, van bloederige aanslagen. Hij moest boeten voor al die doden die de Amerikanen de voorbije vijftien jaar ten grave hebben moeten dragen van Nairobi tot Beirut en van Manhattan tot Peshawar.

Nu is mijn vraag eigenlijk vrij eenvoudig. Waarom is dit ultieme doelwit, de man die op zich meer informatie over het internationaal terrorisme kan leveren dan de voltallige bevolking van Guantanamo [1], onmiddellijk doodgeschoten? Waarom is het mogelijk gebleken commando’s van de Special Forces met Apaches heen en weer te vliegen [2] en heeft toch niemand de idee opgevat de meest gezochte man ter wereld te overmeesteren, te boeien en in een helicopter te zwieren?

Waarom leek het noodzakelijk hem onmiddellijk neer te kogelen? Wat is er mis met een proces? Was de Amerikaanse overheid niet langer overtuigd van zijn schuld? Natuurlijk zou een dergelijk proces enorme veiligheidsinspanningen vergen. Is dat dan zo erg? Aangezien het onbetaalbare propaganda voor de oorlog en voor de zetelende regering zou vormen, zou het niet eens zo moeilijk blijken een budget voor dit proces vrij te maken.

Dit is in elk geval een mooi voorbeeld van de manier waarop de VS de democratische rechtstaat introduceert in landen die daar niet al te happig op zijn. In de meeste landen worden ongewenste opposanten onder druk gezet of, in het slechtste geval, in de gevangenis geworpen. Hier is net het omgekeerde gebeurd. Geen recht op verdediging, geen advocaat en zeker geen publieke verklaringen. Gewoon een paar kogels in het hoofd en de zaak kan worden geklasseerd.

En waarom leek het al even noodzakelijk zijn lijk in zee te dumpen? Wat is daar nu het nut van? Is er dan iets mis met begrafenissen? Is het nu echt nodig Greenpeace actie te laten voeren tegen het dumpen van oorlogsslachtoffers in onze reeds ernstig beproefde oceanen? Waarom was het zo onoverkomelijk het lichaam mee te nemen voor de rest van de reis en in de VS door dokters te laten onderzoeken? Nu is het gewoon wachten op de geruchten in het Midden-Oosten dat Bin Laden helemaal niet dood is en dat de domme Amerikanen gewoon een lookalike hebben neergeschoten. Een lijk bewijst meer dan een verklaring. Er zou wel een DNA-staal zijn genomen, maar niemand beschikt nog over een lijk om dat staal mee te vergelijken.

En wat is er mis met een genuanceerd debat? De Amerikanen hebben het overlijden van een oude man met een baard, die al jaren van onverwarmde grot naar onderduikadres moest trekken, gevierd alsof ze net tegelijkertijd de wereldbeker in elke echte en denkbeeldige sport hadden gewonnen. Een volksfeest werd het in onze journaals genoemd. Denkt er dan niemand aan dat die beelden ook door Al-Jazeera worden uitgezonden? En kan iemand dat zootje primitievelingen met kernwapens eens vertellen dat een slogan als “USA! USA!” niet zal volstaan om de superioriteit van een maatschappelijk model te bewijzen?

Ik vier in elk geval niets. De dood van Bin Laden leidt ertoe dat heel wat raadsel nooit zullen worden opgelost. De vraag is natuurlijk wie hier enig voordeel uit haalt.

----------
[1] Bewakers en zogenaamde specialisten inbegrepen, overigens. Laat u nooit wijsmaken dat de Amerikaanse overheid in staat is op een professionele wijze inlichtingen in te zamelen. De hele CIA beschikt niet eens over één personeelslid dat Azeri spreekt.
[2] Allez, bijna toch. Het zouden geen Amerikanen zijn indien ze er niet in zouden slagen een van hun peperdure speeltjes te laten neerstorten.